Maj 2014
- Szczegóły
- Kategoria: Archiwum raporty z realizacji
- Poprawiono: 15 styczeń 2017
- Krzysztof Wiechna
- Odsłony: 1145
Projekt „Aktywna integracja w mieście Głowno” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Człowiek - najlepsza inwestycja
Trwa realizacja projektu „Aktywna integracja w mieście Głowno” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 7.1.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Głównym celem projektu w 2014 r. jest rozwój aktywnej integracji wśród osób, klientów MOPS w Głownie oraz pracy socjalnej. Realizacja powyższego celu ma się przyczynić do wzrostu potencjału społeczno-zawodowego uczestników projektu i zwiększenie szans powrotu na rynek pracy i życia społecznego. MOPS planuje realizację Programu Aktywności Lokalnej (PAL). Projekt skierowany jest do osób z terenu miasta Głowna, zagrożonych wykluczeniem społecznym, korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, które jednocześnie nie pracują, są w wieku aktywności zawodowej, w tym osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo. W celu zniwelowania tych zjawisk konieczne jest zwiększenie aktywności naszych klientów, które wpłynie pozytywnie na funkcjonowanie rodzin i środowisk.
Realizacja PAL poprawi szansę klientów na przełamanie barier psychologicznych w zakresie prowadzenia aktywnego życia społecznego, wzrost umiejętności interpersonalnych, a co za tym idzie aktywne oddziaływanie na środowisko, w którym żyją. Udział w projekcie przyczyni się ponadto do nabycia kwalifikacji zawodowych, poprawy sytuacji klientów na rynku pracy, nabycia umiejętności wykorzystywania czasu wolnego, opieki nad dziećmi i postrzegania uczestników w środowisku lokalnym.
W m-cu V 2014 r. został wybrany specjalista ds. zamówień publicznych, który przeprowadzi postępowanie przetargowe w związku z realizacją zadań przewidzianych w projekcie w 2014 r.
W 2014 r. w ramach projektu zaplanowano:
-
diagnozę indywidualnych potrzeb i oczekiwań uczestników projektu w ramach której doradca zawodowy w zależności od potrzeb i oczekiwań skieruje na odpowiednie dla nich zajęcia i warsztaty;
-
zajęcia z doradcą zawodowym- grupowe;
-
zajęcia grupowe z psychologiem „Trening kompetencji i umiejętności społecznych”;
-
szkolenia zawodowe;
-
utworzenie punktów konsultacyjnych: porady psychologa i radcy prawnego;
-
poradnictwo podnoszące kompetencje i umiejętności społeczne „Jak założyć własną firmę”;
-
poradnictwo podnoszące kompetencje i umiejętności społeczne „Warsztaty- gospodarowanie budżetem domowym”;
-
poradnictwo podnoszące kompetencje i umiejętności społeczne „Wizaż-mój wizerunek”;
-
zakup talonów vouchera - usługę fryzjersko-kosmetyczną;
-
sfinansowanie zajęć szkolnych związanych z uzupełnieniem wykształcenia gimnazjalnego.
W m-cu maju 2014 r. została również wybrana firma na realizatora usługi poligraficznej, realizatora usługi drukarskiej, jak również realizatora usługi telefonii komórkowej.
Nad całością realizacji projektu czuwa Dyrektor i Koordynator.